BE och utökad-B

BE och utökad-B utbildning på Gullmarsplans Trafikskola i Stockholm

  • Med körkort för behörighet B, har du rätt att koppla ett lätt släp, förutsatt att den sammanlagda totalvikten på släp och bil inte överstiger 3 500 kg
  • Utökad B (B96) är en variant av B-körkortet, men släpet får väga mer och totalvikten är högre. Den utökade B-behörigheten ger rätt att köra fordonskombinationer där bilens och släpvagnens sammanlagda totalvikt är högst 4 250 kg
  • Med körkort för BE får du framföra en släpvagn med en sammanlagd vikt på 3500 kg, ett så kallat tungt släp.
Släpvagnskalkylatorn hjälper dig att se om du med ditt körkort och ditt fordon får köra ett specifikt släp.

Släpvagnskalkylatorn

Läs mer om vilka körkortsbehörigheter som krävs för olika sammanhang när det handlar om bil och släpvagn.

Köra personbil eller lätt lastbil med släpvagn.

Det är viktigt att du redan från början förstår att teori och körning i praktik hör ihop. Är du väl förberedd till körlektionerna så kan du spara både tid och pengar. Exempel på detta är om du har tidigare erfarenhet av körning med släpvagn kommer din utbildning för utökad B eller BE-behörighet gå fortare än om du saknar den praktiska erfarenheten.
Om det var längesedan du  tog din B-behörighet, finns det möjlighet att repetera teorin tillsammans med våra B-korts elever på teorikurs eller studera själv med hjälp av kurslitteraturen och distanstester.  Mer information om detta kan du få i vår reception.

Erbjudande

Helgtider:

Vi har även körlektioner på helger kl.08-15
Helgtillägg med 100:-/ 80 min. lektion tillkommer

Introduktionsutbildning

Denna utbildning behöver både handledare och elev gå för att godkännas av Transportstyrelsen för privat övningskörning.
Läs mer >>

299:-/pers (ord. pris 350:-)

Riskettan

Är en teoretisk utbildning, som handlar om hastighet, alkohol och andra droger, trötthet och riskmedvetenhet. Obligatorisk för att kunna avlägga det sammanhållna förarprovet.
Läs mer >>

450:-/pers (ord. pris 500:-)

Finansiering

Hos oss kan du söka räntefritt Resurslån.